تولید سرب و نقره

کارخانه تولید سرب

کارخانه استحصال سرب شرکت ملی سرب و روی ایران با ظرفیت اسمی سالانه 40000 تن در سال 1371 با بهره گیری از فرآیند پیرو متالوژی و بر اساس دانش فنی شرکت Boliden سوئد و ماشین آلات DEMAG  آلمان به بهره برداری رسید، به جهت اهمیت موضوعات محیط زیستی در طراحی این مجموعه 30درصد از هزینه های اجرایی صرف مسائل زیست محیطی و تصفیه کامل آب مصرفی پروسه و گازهای فرآیندی گردیده است.به لحاظ فرآیندی واحدهای اصلی این کارخانه به چهار بخش اصلی و دو بخش جانبی تقسیم می شود.

الف- بخش های اصلی کارخانه سرب

  1. واحد ذوب و احیاء
  2. واحد ریفاینری و ریخته گری 
  3.   واحد آب و گاز 
  4.  واحد درایر و مواد اولیه

واحد ذوب و احیاء:

از 8روش استحصال سرب موجود در دنیا به لحاظ بافت و ساختار کانسار معدنی سرب معدن انگوران روش TBRC(Top Blowr rotary Convertor)  در این کارخانه به کارگرفته شده است. کوره مورد استفاده در این کارخانه از نوع کوره کالدو با دو محور چرخشی می باشد و در نوع خود بزرگترین کوره دو محوره جهان است. روش شارژ مواد اولیه به روش بچی بوده و ظرفیت این کوره بر اساس EDB بالغ بر 40 تن بولیون در هر اسملت می باشد.

به لحاظ حساسیت بالای پارامترهای مختلف فرآیند نظیر رطوبت، دما، فشار و فلو کلیه فرآیندها از طریق برنامه استاندارد بارگذاری شده در plcهای ماژولار و 1300 لوپ ابزار دقیق کنترل میگردد.

نوع سوخت مورد استفاده در این کوره از نوع مازوت و ظرفیت لنس(مشعل) 18MW  می باشد.در سال 98 به جهت اجتناب از مصرف مازوت و به همت کارشناسان داخلی شرکت مشعل گاز سوز جایگزین مشعل مازوت سوز گردید و مورد بهره برداری قرار گرفت.

واحد ریفاینری:

بولیون (سرب خام) تولیدی واحد ذوب و احیاء ب جهت وجود ناخالصی هایی نظیر آرسنیک، آنتیموان، بیسموت، مس، نیکل، روی و نقره جت تصفیه نهایی به واحد ریفاینری ارسال می گردد. نظر به رسالت مجموعه در راستای صیانت از برند nilz بخش های تولیدی کلیه ناخالصی ها به روش حرارتی و تا حصول شمش سرب با خلوص 99.99 جداسازی شده و در نهایت در انتهای خط ریفاینری در قالب های 50 کیلوگرمی بسته بندی می گردد.

 

واحد تصفیه آب و گاز:

همانگونه که مشخص است همچون سایر فرآیندهای تولیدی(حرارتی) آب ، گاز و گردوغبار خروجی از دهانه کوره به جهت تصفیه نهایی و نیز جمع آوری ماده اولیه پرت نشده اضافی در طول پروسه به واحد تصفیه آب و گاز هدایت شده ضمن جداسازی ماده اولیه، اقدامات لازم در راستای تصفیه آب و گاز خروجی در این مجموعه عملیاتی می گردد.لازم بذکر است بر اساس نتایج آنالیزورهای نصب  شده بر روی استک کارخانه کلیه خروجی های استک در محدوده  استانداردهای بین المللی بوده و فاقد الاینده های محیطی می باشد.

 

واحد درایر:

ماده اولیه ارسالی  از کارخانه های فلوتاسیون جهت آماده سازی در واحد درایر و طی فرآیندهای خاص ،خشک و در دانه بندی های مورد نظر استاندارد ( طبق EDB)جهت مصرف در سیلوهای استقرار یافته در این واحد ذخیره می گردد.

 

ب: بخش های جانبی

واحد دورمتال:

با توجه به وجود عنصر نقره در کانساز معدنی سرب و لزوم استحصال نقره از این ماده معدنی آلیاژ های نقره دار تولیدی در واحد ریفاینری جهت جداسازی نقره به واحد دورمتال ارسال می گردد و طی فرآیندهای تعریفی این مجموعه نقره با عیار99درصد جداسازی و به فروش میرسد. ظرفیت واحد دورمتال سالانه 5 تن نقره می باشد که حدود 4 تن از آلیاژدوتایی و یک تن از لیتارژ و سرباره مایع سازی تولید میگردد.

 

کارخانه اکسیژن:

با توجه به قابلیت خط تولید سرب و به جهت اجتناب از افزایش حجم گازهای خروجی از دهانه کوره ب همراه سوخت اکسیژن گازی با خلوص بالا در کارخانه اکسیژن تولید و به ورودی های مشعل کالدو اعمال می گردد. ظرفیت تولید اکسیژن 2550 مترمکعب در ساعت بوده و بخشی از اکسیژن تولیدی نیز در فاز مایع در مخازن ذخیره سازی میگردد.

تماس با ما

درخواست تماس